Хімія Матеріалів
Iснує думка, що ніготь – це мертвий кератин, ніготь не дихає і нашкодити йому неможливо.
Це хибна думка. Адже під «мертвим кератином» знаходиться цілком собі живе нігтьове ложе з капілярами та нервовими закінченнями, а сам кератиновий шар нігтя вбирає рідину в 5 разів краще за шкіру. Саме на цій властивості нігтьової пластини - вбирати - засновані препарати для лікування грибка нігтів, різні засоби, що зміцнюють та відновлюють нігтьову пластину, масла для нігтів і т.д
Ще одна важлива властивість нігтя – це випотівання.
Ніготь вбирає рідину та випотіває рідину. Тому із фразою «нігті не дихають» можна посперечатися.
Все, що ми наносимо на ніготь, вбирається нігтем і доноситься до капілярів нігтьового ложа, тобто потрапляє в кровотік нашого організму. Тому так важливо знати, що саме з нанесенного на нігті, потрапить в організм, як воно себе проявить, наскільки воно шкідливе і в яких дозах – безпечне.
Так як базовий гель безпосередньо контактує з нігтьовою пластиною логічно припустити, що саме якість бази найбільше впливає на здоров'я.
Завдання бази – це забезпечувати зчеплення між нігтем та покриттям.
Щоб досягти еластичності покриття та збільшити адгезію виробник зупиняє процес полімеризації бази на певному етапі. Іншими словами, база не полімеризується на 100%, як твердий гель.
Залежно від властивостей бази та виробника, її полімеризація становить 50-85%. Можна говорити, що так звані каучукові бази полімеризуються на 50-60%, якщо вони нанесені тонким шаром, і на 40-50% якщо каучукові бази нанесені з вирівнюванням. А решта 50-60% незаполімеризованих компонентів з низькою молекулярною масою мігрують у ніготь.
Очевидно, що процес полімеризації не зупиняється, коли клієнт дістає руку з лампи, а просто сповільнюється і триває весь період носіння гель-лаку, а це 2-4 тижні.
Обираючи базове покриття для клієнта, ми повинні усвідомлювати, що компоненти бази будуть проникати в організм протягом 2-4 тижнів. Ми беремо на себе відповідальність не лише за здоров'я нігтів клієнта, а й за здоров'я організму загалом.
Поставимося до вибору бази відповідально.
Умовно, бази можна розділити на кислотні та безкислотні.
Чим небезпечні кислотні основи?
Як я вже сказала, ніготь має властивість вбирати і випотівати. Випіт нігтя, взаємодіючи з незаполімеризованими залишками акрилової та метакрилової кислот, сприяє поглинанню їх у більш глибокі шари нігтьової пластини, аж до нігтьового ложа. А це неминуче: рано чи пізно, призведе до хімічного опіку і наш розумний організм почне відторгати, пошкоджені кислотою, ділянки нігтя. В результаті клієнт отримає оніхолізис.
Що пришвидшить цей процес?
- Кількість бази.
Чим товстіший шар кислотної бази, тим більше в ній незаполімеризованих залишків кислоти і тим більший ризик отримати хімічний опік. - Якість нігтьової пластини.
Чим тонша нігтьова пластина, тим швидше у ній проходять руйнівні процеси. - Вік.
Відомо, що з віком наші нігті починають рости повільніше, процес зрощення (оновлення) нігтьової пластини може тривати від півроку та більше. Все це підвищує шанси кислоти проникати у глибокі шари нігтьової пластини.
Ви запитаєте: чи достатньо користуватися безкислотною базою і можна не побоюватися за здоров'я?
Відповідь – ні.
Кислотність бази – це не єдиний показник, який треба враховувати, вибираючи базу.
Розглянемо основні компоненти у складі бази: плівкоутворювачі, розріджувачі, фотоініціатори та різні добавки.
Плівкоутворювачі – олігомери – проміжний стан, між рідкими мономерами та твердими полімерами. Разом із розріджувачами, вони становлять до 90% складу.
Di-hema trimethylhexyl dicarbamate – на сьогодні найкращий метакриловий плівкоутворювач. Di-hema активно використовується в стоматології, тому вважатимемо його безпечнішим, ніж технічні акрилати, що використовуються в дешевих марках. Хороший виробник використовує Di-hema тільки найвищої якості, максимально очищений від домішок!
Найчастіше ми можемо прочитати у складі: акриловий олігомер, або поліуретан акрилат олігомер тощо. Виробник не каже нам, який конкретно плівкоутворювач використовується, а обмежується загальною назвою.
Виробник приховує відверто поганий склад? Чи залишає за собою право змінювати компонент, який займає до 90% від складу?
Прочитали на етикетці такий склад – відклали флакончик. Це дешевий неякісний матеріал.
Розріджувачі – мономери. Краще, коли у складі декілька мономерів - це знижує ризик алергічних реакцій: що менше кількість кожного компонента - то менше він проникне в організм. У хорошому складі має бути мінімум три метакрилові мономери.
Знову ж таки не ведіться на загальні назви, типу: акриловий мономер, метакриловий мономер. Це загальні назви, а нам потрібна конкретика: Hydroxyethyl methacrylate (НІМА), Hydroxypropyl methacrylate (HPMA), Isobornyl methacrylate і тд
Фотоініціатори – компоненти, що сприяють процесу полімеризації. На сьогоднішній день немає абсолютно безпечних фотоініціаторів. Щоб знизити їх вплив на організм, в якісному матеріалі використовується кілька фотоініціаторів. Краще більше компонентів, але потроху чим багато, але одного.
Також гель-лаки містять добавки. Вони виконують різні ролі у складі і багато хто з них далеко не безпечні.
Наприклад, добавка, яка маскує запах кислотної бази під запах жувальної гумки, впливає на дихальні шляхи. Якщо ви ризикуєте працювати базою, яка пахне жуйкою, провітрюйте приміщення якнайчастіше, інакше ви можете заробити астму.
Хочу кілька слів сказати про 7, 9, 11-Free.
Перелічувати ці компоненти не буду, всі вони відомі і про них написано дуже багато. Дуже добре, коли в складі матеріалу немає компонентів, які можуть викликати алергію, але набагато важливіше, щоб основний склад: плівкоутворювачі, розріджувачі та фотоініціатори - були гарної якості, тому що їх кількість доходить до 99% від складу. Всі інші добавки містяться у мінімальних дозах.
Давайте розглянемо хороший склад з прикладу двох баз.
EVO Bio Sculpture та Astonishing Gelosophy Srtetch Base.
Плівкоутворювач у обох баз - Di-hema trimethylhexyl dicarbamate і він стоїть на першому місці у складі, як основний компонент. Di-hema, на сьогодні найбезпечніший плівкоутворювач. Раджу шукати його у складах баз.
Далі йдуть мономери-розріджувачі – вони всі метакрилати. Метакрилати набагато кращі за акрилати, завдяки меншій біологічній активності. В офтальмології та стоматології використовуються саме метакрилати, у якісних матеріалах для нігтів від хороших виробників також використовуються метакрилати.
У базах EVO та Astonishing збігаються два мономери, але вони стоять на різних місцях у складах. Це свідчить, що кількість даних мономерів у кожному складі - відрізняється. У Astonishing більше у складі Hydroxyethyl methacrylate (НІМА), а у EVO більше Hydroxypropyl methacrylate (HPMA), ще один загальний мономер - Isobornyl methacrylate. Додатково Astonishing має у складі ще один адгезійний метакриловий мономер Bis(methacryloyloxyethyl) phosphate. Згадуємо, що чим більше мономерів у складі – тим краще, тому що вплив кожного на організм зменшується.
Далі, фотоініціатори: у EVO - це: Hydroxycyclohexyl phenyl ketone, а у Astonishing - два фотоініціатори: той же -Hydroxycyclohexyl phenyl ketone і Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide. Ще раз повторюсь, що два фотоініціатори краще, ніж один, тому що кожного кількісно буде менше, а отже, і вплив кожного на організм буде меншим.
Далі йдуть компоненти-добавки, яких у складі незначна кількість і тому мало впливають на організм.
Наприклад, hydroxyanisole – консервант, антиоксидант стабілізатор, застосовується у харчовій промисловості, у виробництві косметики. Цей компонент допустимо в ЄС та Америці у малих дозах. Або CI 60725 (Violet 2) – барвник фіолетового кольору. Використовується в засобах особистої гігієни, декоративній косметиці, засобах догляду за шкірою.
Вважаю, що на сьогоднішній день Astonishing Gelosophy Srtetch Base та EVO Bio Sculpture – це найбезпечніші та найнетоксичніші матеріали.
Хочу зауважити, що абсолютно нетоксичних матеріалів не існує і коли виробник заявляє, що його матеріал нетоксичний (toxic-free) це означає, що матеріал відповідає найвищим показникам безпеки, які існують на сьогоднішній день.
Де ж знайти виробника, що продукує матеріали з гарним безпечним складом, щоб уберегти себе та клієнта від алергії та хімічного опіку?
Коли я пишу «виробник», я маю на увазі саме виробника, а не те, що виробляється одними, а розливається по пляшках - іншими. І найчастіше, другі, навіть не підозрюють, що містять матеріали, які вони зареєстрували під своєю торговою маркою.
Іноді на етикетках заявлений склад, який просто не може бути полімером.
Іноді склад «захований» за загальними назвами: акриловий олігомер, акриловий мономер, фотоініціатор, пігмент – це не склад!
Іноді, на відверто дешевій базі прописаний чудовий склад, а запах говорить зовсім про інше!
Тут є два шляхи: чи вчитися читати склади, чи не довіряти «розливайкам» з мас маркету і купувати лише бренди, причому у офіційних представників бренду.
На жаль, 95% матеріалів у нас на ринку небезпечні і рано чи пізно викличуть проблеми: оніхолізис та алергію.
Декілька слів нашим дорогим жінкам.
Якщо у вас з'явилася алергія на гель-лак - ви можете її позбутися і з часом продовжити покривати нігті якісними нетоксичними матеріалами.
Якщо у вас з'явився оніхолізис від хімічного опіку нігтьової пластини, ви ніколи не зможете носити гель-лак, навіть якщо він буде мати дуже гарну якість! При повторному нанесенні гель-лаку рецидив неминучий.
У тому, що наші майстрині використовують дешеві матеріали з поганим складом, є і ваша провина. Неможна одночасно ставити низьку ціну на покриття і при цьому використовувати дорогі якісні матеріали, які не викликають алергію та хімічний опік.
Ваше небажання платити адекватну ціну за покриття провокує майстрів використовувати розливайки сумнівної якості.